Haber Kaynak: https://www.haberler.com

Yayın Tarihi: 15.06.2017

Konu: “Kastamonu’da Maden Teknolojileri Bölümü Açılacak”

Haber içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Kastamonu’nda, Hanönü Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesinde maden teknolojileri bölümü açılacak.

İlçede faaliyet gösteren özel bir maden firması ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Hanönü Çok Programlı Anadolu Lisesinde, Maden Teknolojileri bölümünün açılması için protokol imzalandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Demirkıran, protokolün ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın, Mesleki Teknik Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda uygulanacak programlar kapsamına ilk defa 2017 yılında eklenen maden teknolojileri bölümünün Hanönü’nde açılması için çalışmalar başladığını kaydetti.

Önümüzdeki eğitim öğretim dönemine bölümü yetiştirmeyi planladıklarını ifade eden Demirkıran, “Maden teknolojileri bölümü Türkiye’de ilk kez lise düzeyinde ilçemizde açılacak. Bölümden mezun olan öğrencilerimiz staj ve beceri eğitimlerini ilçede faaliyet gösteren maden şirketlerine ait işletmelerde yapacak. Mezunlar için iş imkanı hazır olacak.” dedi.

Maden şirketinin genel müdürü Zeki Sayılır ise ilçede fabrikanın yapım çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, önümüzdeki yıl faaliyete geçmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bakır madeni fabrikasının 650 kişiye iş imkanı sağlayacağını belirten Sayılır, “Fabrika ülkemize yıllık 2,5 milyar dolar gelir sağlayacak.” diye konuştu.

Protokolün önemine değinen Sayılır, “Protokol ile ilçenin altyapısını hazırlıyoruz. Lise seviyesindeki gençleri ileride yetişmiş eleman olarak görmek ve işletmemizde çalıştırmak amacındayız. 4-5 yıl sonra maden şirketlerimizde bu yöreden yetişmiş maden teknikerleri, maden mühendisleri çalıştırmak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.” ifadesini kullandı.

İmza törenine Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar da katıldı.